Kelebek Vanalar

Kelebek vanalar; merkezinden veya eksantrik olarak yataklanmış düz bir diskin, akışkan geçiş deliği ortasında 90 0 döndürülmesi ile akışkan geçişini kesip, açarak görevlerini yerine getirirler.

Genel Sistem Dizaynı, on-off ve kontrol vanası olarak iki ana gurupta kelebek vana çözümleri sunar. On-off uygulamalarında kullanılmak üzere, yüksek performanslı kelebek vana (offset vanalar) olarak EMERSON, TTV, Newco Cameron ve Walworth markaları ile çözümler sunmaktdır. Kaplamalı vanalarda (Lined Butterfly valve) ise yine Emerson TTV markaları ve ayrıca Swissfluid markası ile çeşitli çözümleri vardır.

Emerson Yüksek performanslı kelebek vanalar ve Kaplamalı (Lined Butterfly) vanaları, genel amaçtan, izolasyon ve kısma uygulamalarında kullanılan ağır koşullardaki uygulamalara kadar geniş bir portföye sahiptir. Emerson kelebek vanaların içinde alt markalar vardır. Bu markalar yüksek performans vanaları için Fisher, Keystone, Vanessa ve Virgo markalarıdır. Kaplamalı vanalar için ise bu markalar Keystone ve Neotecha’ dır. Emerson  Fisher ve Emerson Vanessa kelebek vanaları aynı zamanda kontrol vanası olarak kullanılır.

TTV markası aynı şekilde Yüksek performanslı kelebek vana ve Kaplamalı kelebek (Lined Butterfly) vana için çözümler sunar. Yüksek performanslı kelebek vanalarda çift eksenli ve üç eksenli dizayn edilmiş vanalar mevcuttur. TTV kullanım alanları çok geniştir.

Walworth üç eksenli yüksek performans kelebek vanası sunmaktadır. Manuel, hava veya operatörlü olarak çalıştırılabilir. Geniş boyut aralığı ve yüksek başınçlara dayanması ile Walworth yüksek performanslı kelebek vanaların kullanım alanı çok geniştir.

Newco Cameron marka yüksek performanslı kelebek vanalarda üç eksenli çözümü mevcuttur. Newco geniş basınç aralığı, malzeme ve gövde konfigrasyonları sunduğu için çalışma alanları çok geniştir.

Swissfluid markası kaplamalı kelebek vanalar (Lined butterfly valve) olarak çözüm sunmaktadır. Swissfluid marka kelebek vanalar, çok çeşitli uygulamalar için yüksek kaliteli proses vanaları olarak kanıtlanmıştır. Kimya, petrokimya, ilaç, kağıt hamuru ve kağıt, madencilik gibi çeşitli endüstrilerde kullanılırlar.