Eckardt Pozisyonerler

ECKARDT vana pozisyoneri, bir vana aktüatörünün pozisyonuna bakar ve gelen kontrol sinyaline göre istenen konuma gelmesini sağlar. Lineer vanalarda veya rotary vanalarda kullanılır. Diyafram odasındaki 0.2 ila 1 bar basınç, sürtünme ve yüksek diferansiyel basıncı karşılamayacağı durumlarda pozisyoner kullanılır. Eckardt pozisyoner, aktüatörün üzerine takılır ve vana konumunun izlenmesi için bir geri besleme kolu ile aktüatörün miline bağlıdır. Bir kontrol sinyali vana aktüatörünün konumunu değiştirmek istediğinde, pozisyoner doğru pozisyona ulaşıncaya kadar aktüatörü hareket ettirmek için gerekli gücü gönderir. Bunun içinde yüksek basınçlı hava kullanır. Dört çeşit pozisyoner vardır ; pnömatik, elektronik, elektro-pnömatik ve dijital.       IS ( intrinsically safe)  vana pozisyonerleri, gaz karışımlarının patlamasına sebep olabilecek herhangi bir kıvılcım veya ısı etkisi yaratmaz. Yüksek sıcaklıkta ve korozif ortamlarda çalışacak cihazlar paslanmaz çelik olarak seçilir. Eckardt vana pozisyonerleri,  uygulama, özellik  ve sahip oldukları sertifikalara göre farklılık gösterebilir. Otomotiv, gıda, kimya, medikal , oil &gas , rafineri, enerji gibi pek çok endüstride kullanılır.
Eckardt pozisyoner aşağıdaki durumlarda kullanılır:
* Hassas ve doğru vana pozisyonlaması gerektiğinde.
* Vana tepkisi hızlandırılmak istendiğinde. Pozisyonerler  vana konumunu ayarlamak için yüksek basınç ve daha fazla hava akışı kullanır.
* Aktüator ve vananın karşılık vermesi gerektiği bir durumda ihtiyaç olan yüksek basıncı sağlamak için. ( Yükseltici olarak çalışır)
* Lineer olmayan aktüatörü lineer hale getirmek için.