Küresel Vanalar

Küresel vana, içinden geçen akışı kontrol etmek için, delikli ve döner bir küre kullanan çeyrek dönüşlü bir vanadır. Kürenin, akışkan geçiş delik ekseni üzerinde 90 0 döndürülmesi ve deliğin (deliklerin) geçişe açık veya kapalı konuma getirilmesi ile akışkan geçişini kesip, açarak görevlerini yerine getirirler. Floating Ball (Yüzer küreli), Trunnion ball (Yataklanmış küreli) ve Lined Ball  olarak çeşitleri mevcuttur.

Genel Sistem dizaynı, Floating Ball ve Trunnion Ball olarak Emerson, JC, Newco Cameron ve Walworth markaları ile çözümler sunmaktadır. Lined Ball için ise Swissfluid ve yine Emerson markaları ile çözümleri vardır.

Emerson Floating Ball portföyü birçok prosese uygundur. Üstün sızdırmazlık sağlayan soft yataklı tasarımları vardır.Sıkı kapanmayı sağlayan, metal yataklı vanalar ise proseslerinizin yüksek sıcaklıklardan kriyojenik ortamlara kadar performansını korumak için tasarlanmıştır.

Emerson Trunnion Ball vanalar ise yaklaşık her sektörde en zorlu işlemlerde kullanılabilmektedir. Mükemmel sızdırmazlık sağlayan soft yataklı tasarımları vardır. Ayrıca, zorlu uygulamalarda aşınma direncinin yanı sıra yüksek sıcaklıklarda üstün çalışma sağlayan metal yataklı vanaları da mevcuttur.

Walworth Trunnion Ball vanalar, öncelikle ‘’block and bleed’’ servisini sağlamak için ‘’oil and gas’’ endüstrisinde kullanılır fakat kullanım alanları bununla sınırlı değildir. Endüstrinin birçok alanında kullanılmaktadır.

Walworth Floating Ball vanalar, kimya, petrokimya, ‘’oil and gas’’ uygulamalarında kullanılmaktadır. Walworth, basınç düşüşünü en aza indirirken, pozitif kapama sağlamak için floating ball vanaları sunar.

JC Floating Ball vanalar, ASME ve DIN normunda çözümler sunmaktadır. Yatak, gövde ve ic trim malzemelerine göre birçok alanda kullanılmaktadır.

JC Trunnion Ball vanalar, metal yataklı vanalardır ve içinde dövme ve döküm olarak ayrılmıştır. Kullanım alanları çok fazla olup, bu çeşitliliğe göre farklılıklar gösterir.

Newco Floating Ball vanalar, tam geçişlli (full port) ve kısılan geçişli (reduced port) olarak çeşitleri vardır. Kullanım alanı geniştir.

Newco Trunnion Ball vanalar tam geçişli (full port) vanalardır. Hem soft yatak hem de metal yatak çeşitleri ile çok geniş bir uygulama alanı mevcuttur.

Swissfluid Lined Ball vanalar; İlaç sanayi, kağıt sanayi ve madencilik gibi birçok sanayide uygulama alanları mevcuttur. Swissfluid vanalar, kullanım amacına göre, 2 parçalı gövdeler epoksi kaplı dökme çelikten veya paslanmaz çelikten yapılabilir.

Emerson Lined Ball vanalar; Kimya, petrokimya, kağıt ve kağıt hamuru döküm ve madencilik gibi çok sayıda uygulamada PTFE, PFA ve TFM kaplı malzeme kullanarak korozyona karşı direnç sağlar.