Basınç Emniyet Valfi – Vanası – Ventili

Basınç Emniyet Valfi – Vanası – Ventili

Basınç emniyet valfleri  – vanası ve ventili havalı sistemleri veya silobas ile dolum yapıldıktan sonra silolarda veya depolama sistemlerinde silonun emniyetli şekilde çalışmasına olanak sağlamaktadır. Silo basınç emniyet kemerleri dolum esnasında oluşturabilecek basıncın tahliye edilmesini sağlamak, silonun yarılması ve patlamasını engellemektedir.

Basınç emniyet valfi siloların boşaltılmasında meydana gelen aşırı vakum durumda siloların içerisinde bulunduğu ortamdan hava alarak içeriye doğru büzülmesini engellemektedir. Silo basınç emniyet vanaları aynı zamanda vakum yani emme yöntemi ile havalı pnömatik olarak dolumu yapılan sülolar ise yüksek vakum değerleri devreye girmekte ve sistemin emniyetli şekilde çalışmasına olanak sunmaktadır.

Basınç Emniyet Valfi – Vanası – Ventili Çeşitleri

Basın: Vakum emniyet valfi aşırı basınç durumlarında fazla olan havayı atmosfere ya da sistem içerisinde bulunan ortama tahliye edilmektedir. Vakumu çok olduğu durumlarda havayı atmosferden ya da bulunduğu ortamdan silo içerisine almaktadır.

Memranlı tip basınçlar: Fazla basınç durumunda fazla olan havayı işletmenin dilediği bölgeye tahliye etmektedir. Aynı şekilde aşırı vakum durumlarında havayı kapalı bölgeden veya sistemlerden silo içerisinde almaktadır.

Silo Basınç – Vakum Emniyet Valfi – Ventili Çalışma Prensibi

Silo basınç vakum emniyeti valfi mekanik olarak çalışan emniyet ekipmanlarıdır. Sülo emniyet valfi ventilisi üç parçadan meydana gelmektedir. Aşırı basınç ve vakum durumlarında basınç dengeleme sürgüsü ihtiva eden gövde ve çalışan mekanizmayı çevre ve mekanik darbelere karşı koruyan kapaktan oluşmaktadır.

Silo Basınç – Vakum Emniyet Valfi – Ventili Kullanım Alanları

Sülo basınç emniyet ventili yığın dökme haldeki katı, toz, granül yapılara sahip malzemelerin pnömatik – havalı taşıma sistemi gibi silobas tanker dolumu ile tank, hoper, konteyner gibi sistemlerde aşırı havanın tahliye edilmesini sağlamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button