Tahliye Vanası

Tahliye Vanası

Tahliye Vanası

Tahliye vanaları sistemlerin güvenliği için gerekli olan vana türlerinden biridir. Farklı sektörlerde yasalar tarafından zorunlu tutulan tahliye vanalar İngilizceden gelen relief valve veya kısaltma olarak RV olarak ta bilinmektedir. Güvenlik olarak kullanılan tahliye vanası her dönemde önemini korumaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile vanaların işlevleri de gelişmektedir. Bu vanaların kullanılması, iş güvenliği açısından basit ancak oldukça önemli yöntemdir.

Tahliye vanaları bulundukları sistemdeki tüm elemanların arıza yapmasının önüne geçerek sistemin durmadan çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bu sayede ise sistemler daha uzun ömürlü olmaktadır.

Aşırı basınçlı tahliye vanası

Tesisat sisteminde çevre koşullarından dolayı merkezi su sisteminden kaynaklı basınç değişimleri olabilmektedir. Aşırı basınçlı tahliye vanaları basınç değişimlerinde devreye girerek tesisatta oluşabilecek herhangi problemin önüne geçmektedir.

Ayrıca bu vanalar basıncın belirlenen değerde kalmasını sağlamaktadır. Vana kurulumunu gerçekleştirme sırasında istenilen basınç değeri ayarlanır. İstenildiği gibi hazırlanmış değerin üstüne çıkması durumunda fazla basınç dışarıya tahliye edilmektedir. Fazla olduğu gibi az olma olasılığı da olabilmektedir. Ve herhangi bir düşme yaşanması durumunda daha fazla düşmemesi engellenmektedir. Vananın görevi basıncı dengelemekle birlikte bulunduğu tesisatı veya sistemi güvenli hale getirmektir.

Yüksek basınç tahliye vanası

Yüksek basınç tahliye vanaları farklı sistemlerde de kullanılabilir. Tesisatlar adına kurtarıcı niteliğinde olmanın yanı sıra; akışı düzenleme ve boşaltma valvi niteliğinde olmaktadır. Sistem üzerinde oluşan yüksek basınç tahliye vanalarının, basınç ölçüm mekanizması ile yüksek basıncı tespit eder. Sonrasında ise basıncın ayarlı olduğu seviyeye düşürene kadar tahliye işlemine başlamaktadır.  Ve basın olağan seviyeye geldiği taktir de tahliyeyi sonlandırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button